: ceny Zázračný oriešok 2024

Tvorca ceny Zázračný  Oriešok 2024

Filip HORNÍK

(1989)

Ilustrátor, grafický dizajnér

Vyštudoval ŠÚV v Kremnici, odbor Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov pod vedením Vojtecha Baláža a následne absolvoval ateliér Produkt Dizajn pod vedením Františka Buriana a doktorandské štúdium v Ateliéri Art dizajn na VŠVU v Bratislave. K jeho odbornému rastu prispela aj stáž na University of Plymouth – studio design v Anglicku. V súčasnosti sa venuje knižnej a časopiseckej ilustrácii pre deti, ale aj voľnej ilustrácii a grafickému dizajnu. Svojou tvorbou prispieva do časopisov Bublina a Slniečko, v ktorom je spolutvorcom legendárnej postavy Jožka Mrkvičku. Jeho ilustrácie boli súčasťou mnohých výstav nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je členom Asociácie ilustrátorov (ASIL).
Ilustroval obálky kníh Jána Púčeka Okná do polí (2013) a Uchom ihly (2015). Je autorom ilustrácií ku knihám Zuzany Boďovej Netopierik, zombíci a čudo z Marsu (2016), Kremnickí permoníci (2016), Spišskí permoníci (2017), Mina a Riman Maximilián (2019). Ilustroval knihu Romana Brata Stratený kráľ (2018) a knihy Branislava Jobusa Zberný dvor (2019), Ako šarkan Kyber Šikana pristál na streche základnej školy (2020) a Odpadkový fantóm (2021). Pre vydavateľstvo Asynt ilustroval knihu Andrzeja Stasiuka Cestou do Babadagu (2023).

I. Kategória
Monologické rozprávky

Cena detskej poroty za najlepšiu monologickú rozprávku
(predstaviteľovi rozhlasovej realizácie a vydavateľovi knižnej predlohy)

Cena odbornej poroty za najlepšiu monologickú rozprávku
(tvorcom rozhlasovej realizácie – autorovi, dramaturgovi, režisérovi,
zvukovému majstrovi a vydavateľovi knižnej predlohy)

II. Kategória
Hry pre deti a mládež

Cena detskej poroty za najlepšiu hru pre deti a mládež (predstaviteľovi rozhlasovej realizácie a vydavateľovi knižnej predlohy)

Cena odbornej poroty za najlepšiu hru pre deti a mládež (tvorcom rozhlasovej realizácie – autorovi, režisérovi, dramaturgovi,
zvukovému majstrovi, hudobnému dramaturgovi a vydavateľovi knižnej predlohy)

III. Kategória
Rozprávkové hry

Cena detskej poroty za najlepšiu rozprávkovú hru (predstaviteľovi rozhlasovej realizácie a vydavateľovi knižnej predlohy)

Cena odbornej poroty za najlepšiu rozprávkovú hru (tvorcom rozhlasovej realizácie – autorovi, režisérovi, dramaturgovi, zvukovému majstrovi, hudobnému dramaturgovi a vydavateľovi
knižnej predlohy)

Cena Zázračný oriešok je vecná.

CENA ROZHLASU A TELEVÍZIE SLOVENSKA

Cena RTVS je rovnako vecnou cenou, udeľuje ju RTVS a je určená výraznej rozhlasovej umeleckej osobnosti (herec, režisér, hudobník), ktorá svojím dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti.

CENA RTVS 2024

RTVS udeľuje CENU ROZHLASU A TELEVÍZIE SLOVENSKA Zuzane Porubjakovej
– za široký herecký register pri stvárňovaní postáv rozprávkových hier a rozhlasových hier pre mládež
– za citlivú prácu s textom, hlasom a výrazom v súlade s nárokmi rozhlasového dramatického umenia
– za dlhodobú participáciu na tom najlepšom v segmente rozhlasovej dramatiky pre deti a mládež

Zuzana PORUBJAKOVÁ

(1985)

Zuzana Porubjaková je úspešnou filmovou, televíznou i divadelnou herečkou. Vernosť Slovenskému rozhlasu a špeciálne rozhlasovému dramatickému umeniu pre deti a mládež demonštrovala v početných postavách, ktorým venovala svoj hlas a šarmantný herecký prejav. Účinkovala v nitrianskom Divadle Andreja Bagara, v bratislavskom divadle GUnaGU a bola dlhoročnou členkou Divadla Astorka Korzo ´90. Od marca je členkou umeleckého súboru Činohry Slovenského národného divadla. Pri spolupráci so Slovenským rozhlasom na realizácii rozprávkových hier pravidelne vyniká jej empatia voči myšlienkovému svetu malého poslucháča, otvorenému fantazijnému svetu a postavenému na hravosti a kreativite. Účinkovala napríklad v rozprávkach Ružová Anička, Labakan, Barborienka – drietomská bosorienka, Železné črievice, Snehový kráľ, O dvanástich mesiačikoch, či Dvaja šibali. Zahrala si aj v dramatizácii Němcovej Babičky z pera Jána Uličianskeho, v hre Boženy Čahojovej Bernátovej O zlate, na ktoré nedovidíš a na dlani sa neblyští, v Princovi Bajajovi, Vtákovi Ohnivákovi a líške Ryške, v Zlatovlasých dvojčatách aj Troch kamošoch a fakticky fantastickom bunkri. Pokiaľ ide o hry pre mládež, za zmienku stoja tituly Ollantay, Modro, Liselotte, komtesa opíc alebo Baudolino. Zuzana Porubjaková výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti.

CENA SLOVENSKÉHO LITERÁRNEHO CENTRA
– Cena Márie Ďuríčkovej

Cena Slovenského literárneho centra (SLC) je určená autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos. CENA SLC 202 SLC udeľuje CENU MÁRIE ĎURÍČKOVEJ Toni Revajovej
– za empatickú citlivosť pri identifikácii sveta súčasných detí
– za otvorené pomenovanie rodinných sociálnych problémov
– za láskavý humor a zachytenie hovorovej reči dnešného dieťaťa

Toňa REVAJOVÁ

(1948)

Spisovateľka a redaktorka Toňa Revajová maturovala na Všeobecnovzdelávacej škole v Žiline. Začas študovala pedagogiku s nemčinou, potom pôsobila ako učiteľka na základnej škole. Od roku 1981 redigovala mesačník Kultúrny život Žiliny, od r. 1990 pracovala ako novinárka. Po presťahovaní do Bratislavy (2001) prekladala seriály pre dabingové štúdio EKA, v súčasnosti rediguje detské knihy a beletriu pre vydavateľstvá Slovart a Ikar. V literárnej tvorbe sa zameriava predovšetkým na detského čitateľa. Je autorkou kníh Vraveli proroci, že bude tma v noci (1983), O kráľovi a malej breze (1987), Pol prázdnin s tetou Kolieskovou (1989), O štyroch sestrách (1996), Denník Majky z majáka (2001), Denis a jeho sestry (2007), Rok Sivka Ohniváka (2018), Kiko jeden, Kiko dva – V škôlke (2019), Kiko jeden, Kiko dva – Schody do mora (2020)… Pätnástou autorkinou knihou je O druhej v malej telocvični (2023). S veľkým úspechom sa stretla Revajovej knižná séria o Johanke – Johanka v Zapadáčiku (2012), Zlom väz, Johanka (2012), Tvoja Johanka (2014), Johankina veľká rodina (2015). Johanka v Zapadáčiku bola zaradená do výberu Medzinárodnej knižnice pre deti a mládež v Mníchove – The White Ravens 2013 a získala zápis na Čestnú listinu Medzinárodnej únie detskej knihy – IBBY (2014). V Johankiných stopách sa vybral aj Rok Sivka Ohniváka – ten okrem Ceny Bibliotéky 2019 a zaradenia do The White Ravens 2020 vybojoval pre autorku druhý zápis na Čestnú listinu IBBY (2020). V roku 2021 prispela poviedkou pre deti do kolektívneho diela Dohviezdny večer. Túlavého bračeka ocenili Prémiou Literárneho fondu za rok 2022. Knihy Tone Revajovej pre deti boli viackrát ocenené aj v súťaži BIBIANY Najkrajšie a najlepšie knihy Slovenska a dve z nich boli zaradené do publikácie Svetom COOLtových kníh pre deti autorskej dvojice Dávid Dziak a Iveta Gal Drzewiecka (2023). Autorka je laureátkou Trojruže (2014), významného slovenského ocenenia za tvorbu pre deti.